Fytoterapia podľa tradičnej čínskej medicíny
Liečenie bylinami je materiálny spôsob liečby. Liečebným nástrojom sú prírodné látky z bylín, ktoré sa varením vylúčia, vykazujúce istú danú funkciu a „ hmotu „ . Kombinácia týchto kvalít ovplyvňuje pôsobenie zmesi. Odvar z bylinnej zmesi je to najsilnejšie, čo nám byliny dokážu odovzdať.
Bylinná zmes sa zostavuje na základe výsledkov diagnostického procesu. Terapeut stanoví tzv. obraz ( choroby ) a podľa princípu liečby potom odporučí danú zmes. Často sa pristupuje k voľbe zmesí tradičných receptov tisíce rokov starých, tieto sa potom ďalej modifikujú podľa prevládajúcich príznakov choroby, vedľajších chorôb a konštitúcie klienta. Tvorba jednotlivých zmesí je práca náročná a vyžaduje dobré znalosti terapeuta, aby túto vzorovú zmes upravil na mieru danému klientovi.
Upravuje sa tiež dávkovanie jednotlivých bylín v zmesi. Po určitej dobe podávania sa organizmus začne vracať do stratenej rovnováhy práve pomocou bylín, ktoré ho k tomu nútia, postupom času sa však dávky byliniek znižujú až dostratena a človek zostane zdravý. Nejde teda o celoživotnú náhradu ale o výučbu organizmu.
U akútnych prípadov sa bylinky môžu vysadiť skôr, lebo ich účinok je rýchly ale u závažných a veľmi chronických stavov sila bylín už nestačí a zmesi sa podávajú dlhodobo. Bylinné zmesi dostáva klient na istý počet dní do nasledujúcej kontroly, podľa aktuálnej potreby sa upravuje alebo znižuje dávka v záverečných fázach terapie.
Často sa dáva prvá zmes napr. len na týždeň alebo dva týždne , preto aby sme vedeli ako organizmus zareaguje a potom sa zmes doplňuje alebo upravuje, len v gramážach jednotlivých liečiv.
Čínske byliny majú niekoľko podôb:
Odvary : Pôvodná metóda podávania bylín, najúčinnejšia, ale z hľadiska chute najmenej lákavá.
Bylinné granule alebo tablety: Lisované bylinky v granulovanej forme, účinnosť je nižšia než u odvarov ale chuťove sú bezproblémové.
Lisované pilulky: Lisované do maličkých guliek, účinnosť nižšia ako u varených bylín ale chuťovo bezproblémové, vhodné na doliečenie.
Organizmus je schopný pomocou fytoterapie obnoviť pôvodný rovnovážny stav , to znamená rozpomenúť si na to, ako fungoval pred ochorením. Ako dlho táto obnova trvá, záleží na dĺžke choroby, jej závažnosti a rovno na tom ako človek v súčasnosti žije. Prevažná väčšina ľudí sa lieči za pochodu, čím sa pretrvávajúce vplyvy choroby môžu zhoršovať ( počasím, jedlom, psychikou, prácou, stresom atď. ) Preto súčasťou liečby v čínskej medicíne sú i opatrenia ohľadom životosprávy , o ktorých sa hovorí behom konzultácie, ide o zvoľnenie životného tempa a aktivity. Ide vlastne o zdravé stravovanie dietetiku.
Na záver tak ako u iných spôsoboch liečby, i tu platí, že liečenie fytoterapiou nie je úplne na všetko a rôzny ľudia reagujú rôzne.
Dietetika (náuka o stravovaní)
Dietetika je súhrn diétnych doporučení, ktoré zohľadňujú ročné obdobie konštitúciu človeka a jeho aktuálne potreby. Čínska náuka o stravovaní vznikala v priebehu tisíce rokov pozorovaním kolobehu ročných období a pochopením pôsobenia rôznych druhov potravín na ľudské telo. Dietetika je dôležitá, lebo stravou každý deň a niekoľkokrát denne ovplyvňujeme rovnováhu organizmu.
Vhodnou úpravou stravy môžeme významne pomôcť organizmu vrátiť sa do stratenej energetickej rovnováhy a predísť zdravotným problémom. Čínska dietetika na viac stavia do popredia energetické pôsobenie niektorých druhov potravín. Ale v dnešnej dobe zmena jedálnička v nie každom prípade stačí, lebo dnešné choroby sú zložitejšie a vyvinuli sme oveľa viac faktorov, ktoré ich ovplyvňujú.
Zdravé stravovanie je veľmi dôležité, môže stať dobrým sluhom, alebo zlým pánom.